O včelkách

                                                      

Pilné včelky

Při procesu výroby medu vynaloží včela obrovské úsilí. Jen pro představu - na 1kg medu uletí včely dohromady asi 280 tisíc kilometrů, tj. zhruba 7x kolem rovníku. Je potřeba 50-60 tisíc výletů z úlu, aby z toho byl 1kg medu.

Jedna včela navštíví za minutu asi 10 květů. Jediné včelstvo dokáže za den navštívit až několik milionů květů.

Včela dokáže vyvinout rychlost 8 m/s, tj. asi 29 km/h.

Víte, kde bychom byli bez včel? - Nebyli bychom vůbec!

Největším přínosem včel není ta trocha lahodného medu, ale OPYLOVÁNÍ.

Včely sbírají pyl jako svou potravu, ale zároveň ho přenášejí z květu na květ, a tím opylují rostliny. Na světě je opylováno asi 80% všech kvetoucích rostlin hmyzem. Z toho 85% je opylováno včelami medonosnými. U ovocných stromů dokonce asi 90% navštěvují včely. Počet druhů odkázaných pouze na včely se odhaduje zhruba na 40 tisíc. Patří sem velká část zemědělsky významných plodin, ale stejnou měrou to platí i pro květiny volně rostoucí.

Včely tedy mají nezastupitelnou úlohu při udržování druhové rozmanitosti přírody. Bez včel by byly kvetoucí rostliny vytlačovány nenáročnými větrosnubnými travami a naše krajina by přestala být pestrá...

Jak vidí včely

Včely svět pozorují dvěma složenýma očima. Každé z obou očí je složeno ze 6 tisíc malých oček, což vytváří tzv. rastrové vidění.

Málokdo ale ví, že barevné vidění včel je odlišné od člověka. Červenou barvu vnímají včely jako černou, je pro ně nezajímavá. Dávají přednost modré a žluté.

Vidí dokonce i ultrafialové záření. Toho využívají rostliny a vytvářejí pro včely na květech značky, které člověk nevidí, ale včelám poskytují informace například o množství a dostupnosti nektaru, apod.

Včelí tanečky

Včely v úle komunikují mimo jiné pomocí speciálních tanečků - sdělují si polohu, vzdálenost nalezené snůšky, její kvalitu a vydatnost. Ostatní včely pak neomylně najdou hledanou potravu. Orientují se i pomocí

výborného čichu.